Kurs davomida ishtirokchilar qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishi va suv xo‘jaligini rivojlantirishning zamonaviy yondashuvlari, yopiq ekotizimlar tamoyillari, biomassa va oqsilning istiqbolli manbai sifatida spirulinani yetishtirishning amaliy jihatlari bilan tanishdilar. Bu texnologiyalarni Orolbo‘yining iqlim va ekologik sharoitiga moslashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Treningda nazariy modullar, texnik taqdimotlar va ishtirokchilar tomonidan olingan bilimlarni mustahkamlash va boshqa loyihalar va tajriba tashabbuslarida potentsial qo‘llanilishini muhokama qilish uchun o‘tkaziladigan amaliy mashg‘ulotlar birlashtiriladi. Ushbu trening barqaror qishloq xo'jaligi ishlab chiqarish tizimlari va akvakulturada institutsional va inson resurslari salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan.Olingan bilim va amaliy ko‘nikmalar Orolbo‘yida resurslarni tejaydigan yechimlarni amalga oshirish, oziq-ovqat xavfsizligi va barqarorligini ta’minlashga xizmat qiladi.[wds id="304"]
Integratsiyalashgan agroakvakultura tizimlari bo'yicha trening.
Orolbo‘yi mintaqasi xalqaro innovatsion markazi (IICAS) ICBA Agriculture, Abu Dabi Rivojlanish jamg‘armasi (ADFD) va IICAS bilan hamkorlikda O‘zbekistonda integratsiyalashgan qishloq va akvakultura tizimlari (IAAS) va spirulina yetishtirish texnologiyalari bo‘yicha ikki kunlik o‘quv kursini muvaffaqiyatli o‘tkazdi. Ushbu tadbirkorlik tadbiri akademik, ilmiy va texnik muassasalardan 45 nafar ishtirokchini birlashtirdi. O‘quv dasturi qishloq xo‘jaligi mutaxassislarining kasbiy salohiyatini oshirish, suv va yer resurslaridan oqilona foydalanish, innovatsion biotexnologiyalarni rivojlantirishga qaratilgan.

IICAS МЕЖДУНАРОДНЫЙ ИННОВАЦИОННЫЙ ЦЕНТР ПРИАРАЛЬЯ
В Международном инновационном центре Приаралья (IICAS) в партнерстве с ICBA Agriculture, Abu Dhabi Fund for Development (ADFD) и IICAS успешно прошёл двухдневный тренинг, посвящённый интегрированным системам сельского хозяйства и аквакультуры (IAAS), а также технологиям выращивания спирулины в условиях Узбекистана.
Мероприятие объединило 45 участников, представляющих академические, научно-исследовательские и технические учреждения. Программа тренинга была направлена на повышение профессионального потенциала специалистов в области устойчивого сельского хозяйства, рационального использования водных и земельных ресурсов, а также внедрения инновационных биотехнологий.
В ходе тренинга участники ознакомились с современными подходами к интеграции сельскохозяйственного производства и аквакультуры, принципами замкнутых экосистем, а также с практическими аспектами культивирования спирулины как перспективного источника биомассы и белка. Особое внимание было уделено адаптации данных технологий к климатическим и экологическим условиям региона Приаралья.
Обучение сочетало теоретические модули, технические презентации и практические занятия, что позволило участникам закрепить полученные знания и обсудить возможности их применения в реальных проектах и пилотных инициативах.
Проведение данного тренинга направлено на укрепление институционального и кадрового потенциала в сфере устойчивых агропроизводственных систем и аквакультуры. Полученные участниками знания и практические навыки будут способствовать внедрению ресурсоэффективных решений, повышению продовольственной безопасности и экологической устойчивости региона Приаралья.[wds id="304"]